OH RIU

6. srpna 2016 v 14:45 | Zodiak

Průlom
Uprchlíci na olympiádě: poprvé v dějinách mají svůj tým

Olympijské hry (ilustrační foto).
28.03.2016 19:20 Původní zpráva
Přepište dějiny. Olympijských her v Riu de Janeiru se poprvé v historii zúčastní tým uprchlíků. Právě teď se rodí jeho konkrétní podoba.
Až se na legendárním brazilském stadionu Maracanã na začátku srpna při slavnostním zahájení letních olympijských her představí v "nekonečném" průvodu sportovci z více než dvou set zemí, jedna výprava neponese vlajku žádného státu. Na praporu bude pouze pět kruhů - symbol olympiády. Nastupovat pod ním bude tým sportovců-uprchlíků. Mezinárodní olympijský výbor se vzhledem k migrační vlně rozhodl, že postaví družstvo ze sportovců, kteří byli nuceni opustit svou rodnou zem a najít si nový domov jinde.
"Vytvořením olympijského týmu sportovců-uprchlíků chceme poslat zprávu naděje všem uprchlíkům na celém světě," prohlásil Thomas Bach, předseda Mezinárodního olympijského výboru a bývalý úspěšný německý reprezentant v šermu. Pro tým uprchlíků vyčlenil výbor pět měsíců před začátkem her důstojné místo - skupina půjde pod olympijskou vlajkou před výpravou hostitelské země. Pokud člen tohoto družstva získá medaili, při jejím předávání bude stoupat olympijská vlajka a hrát olympijská hymna. Rovněž dresy budou s olympijským motivem.
Tím ovšem jakékoli rozdílnosti od národních výprav končí. Tým bude stejně jako ostatní bydlet v olympijské vesnici, bude mít svého šéfa, trenéra a veškeré technické zázemí. Náklady na cestu, ubytování a další nezbytnosti zaplatí olympijský výbor z příjmů za vysílací práva, které se přerozdělují národním reprezentacím.
Očekává se, že uprchlický tým bude mít pět až deset členů. Definitivní počet by měl být jasný v červnu. Při výběru sportovců oslovil mezinárodní výbor jednotlivé národní svazy, aby vytipovaly vhodné kandidáty. Hlavní kritéria jsou dvě, sportovní a uprchlické. Sportovec musí splnit kvalifikační požadavky a zároveň mít status uprchlíka potvrzený OSN. Posuzovat se bude i jeho osobní situace.
* Kdo bude za uprchlíky v Riu startovat?
* Kde činovníci OSN adepty na olympiádu našli?
* Kdo je první nominovaný?
* Jaké jsou příběhy sportovců, kteří se stali uprchlíky?
* Bude v týmu uprchlíků reprezentant, který našel útočiště v Praze?
Odpovědi na tyto a další otázky najdete v nejnovějším vydání časopisu TÝDEN, které vychází v úterý 29. března
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama