Policejní sranda

21. června 2016 v 10:28 | Převzato
Sněmovní výbor by se mohl zabývat okolnostmi chystané reorganizace policie. Odcházející šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta jej chce informovat o možném propojení policie s lidmi z kriminálního prostředí. Šéf ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek prohlásil, že policejní prezident Tomáš Tuhý je podezřelý z "brutálního" úniku informací a chce předložit důkazy o tom, že reorganizací měl být rozprášen ÚOOZ. Tuhý to odmítl a postup expozitury pokládá za "nebývalý a účelový nátlak" Šlachty a jeho příznivců.

Šlachta kvůli reorganizaci, podle které by se od srpna měly spojit protimafiánská a protikorupční policie, odchází do civilu. Bezpečnostní výbor zatím neoslovil. Bere ho ale jako poslední instanci, ke které má důvěru, uvedl v České televizi. Poslance chce seznámit s informacemi komplexně a i v kontextu s chystanou reorganizací.

Komárek se podle svého vyjádření pro ČT setkal se snahami o průnik do spisu ze strany funkcionářů Generální inspekce bezpečnostních sborů v případu ÚOOZ s krycím názvem Vidkun, ve kterém byli obviněni dva vysoce postavení policisté a týká se ovlivňování trestních kauz a úniků informací ze spisů. I proto se neobrátil na inspekci. Chce se nechat zbavit mlčenlivosti a poslancům předložit "extrémně závažné" důkazy o tom, že cílem reorganizace není zlepšení práce sboru, ale odstranění Šlachty. Tuhý je podle Komárka podezřelý z úniku informací při objasňování hospodářské trestné činnosti v případu, kde jde o stamiliony.

Policejní prezident tvrzení o podezření z úniku informací odmítl. Postup ostravské expozitury pokládá za "nebývalý účelový nátlak" ze strany Šlachty a jeho příznivců. Účelovost spatřuje v tom, že se policisté napřed obracejí na média. Zahájili podle něj "druhou vlnu nátlakové kampaně". Zveřejněné nařčení se ho prý snaží dehonestovat.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který minulý týden vyslovil souhlas s navrhovanou reorganizací elitních útvarů, upozornil na to, že policisté, kteří podezírají kolegy z trestné činnosti, se musejí obrátit na GIBS. Nechápe, proč pouští závažné informace do médií, když je chtějí probírat na uzavřeném jednání výboru. Ministr počítá s tím, že se i s vedením policie případného jednání zúčastní. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) záležitost nechtěl komentovat.

Bezpečnostní výbor může svolat jeho předseda, případně místopředsedové. Iniciovat jeho svolání může i skupina nejméně šesti členů výboru. Předseda výboru Roman Váňa (ČSSD) napsal, že mediální vzkazy nejsou obvyklým způsobem komunikace s výborem a medializaci příběhů, do kterých je výbor vtahován, považuje za nešťastnou.

Ozývají se i hlasy pro zřízení sněmovní vyšetřovací komise. Myšlenku nadnesl v neděli předseda TOP 09 Miroslav Kalousek kvůli výroku předsedy ANO Andreje Babiše v televizní debatě o tom, že olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan vyšetřuje Tuhého. Sněmovna může rozhodovat o zřízení komise, pokud to navrhne nejméně 40 poslanců.

Kvůli policejní reorganizaci se v posledních týdnech strhla zatím nejvážnější roztržka v Sobotkově vládě. Hnutí ANO ji kritizovalo jako nepřipravenou a hrozilo výpovědí koaliční smlouvy, sociální demokraté výhrady koaličního partnera označovali za politizaci odborné věci. Chovanec nakonec plán podepsal, ANO se rozhodlo koaliční smlouvu nevypovědět, chce však hovořit o zpřesnění.
Kauza Vidkun (vedoucí ostravské expozitury ÚOOZ) Jiří Komárek České televizi řekl, že policejní prezident Tomáš Tuhý je podezřelý z "brutálního" úniku informací při objasňování hospodářské trestné činnosti:
- Podle Komárka, který se kvůli reorganizaci policie rozhodl odejít z funkce, se funkcionáři GIBS pokusili proniknout do kauzy Vidkun, v jejímž rámci loni 13. října v Olomouckém kraji zasahoval ÚOOZ.
- V kauze Vidkun jde o ovlivňování některých trestních kauz a úniky informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření. Přestože obvinění čelí dva vysoce postavení policisté, kauzu vyšetřuje ÚOOZ, nikoliv inspekce.
- S výslechy v případu Vidkun začali naplno žalobci na začátku listopadu loňského roku. Byli k nim pozváni mimo jiné policisté i současní či bývalí místní politici. Šlo o lidi, jejichž jména zazněla v odposleších zachycených mezi obviněnými.
- V kauze je stíhán olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD). Podle policistů se snažil ovlivnit vyšetřování týkající se výstavby jezdeckého areálu. Rozbořil v souvislosti s vyšetřováním odmítl přes nátlak stranických špiček rezignovat, přišel však o místo na kandidátní listině pro nadcházející krajské volby.
- Společně s ním je obviněn z účasti na zneužití pravomoci úřední osoby vlivný podnikatel Ivan Kyselý, tehdejší šéf odboru olomoucké hospodářské kriminality Radek Petrůj a bývalý náměstek olomouckého policejního ředitele Karel Kadlec, který je obviněn z přijetí úplatku. Všichni čtyři muži jsou již stíháni na svobodě.
- Policie na začátku vyšetřování kauzy zabavila při domovních prohlídkách v bytě, kanceláři a bezpečnostní schránce bývalého ministra vnitra a nyní advokáta Ivana Langera různé dokumenty a počítače. Langer je blízkým přítelem Kyselého, obviněn však v případu není.
- Kvůli olomoucké kauze se GIBS stala terčem tvrdé kritiky, po které na post šéfa sboru rezignoval ke konci listopadu 2015 Ivan Bílek. Podle některých členů sněmovní komise pro kontrolu GIBS rezignoval na základě politického tlaku. Sám Bílek však uvedl, že odchází ze svého osobního rozhodnutí, aby organizaci neškodil.
- Kvůli spojení s kauzou požádal v říjnu o propuštění ze služebního poměru ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek. Náměstek ředitele protikorupční policie Jiří Jach pak požádal o přeložení k jinému útvaru. Oběma žádostem bylo vyhověno.
- Případ související s lidmi z nynější olomoucké kauzy vyšetřovala GIBS před čtyřmi lety na základě anonymu. Vazby se měly promítnout i do ovlivňování vyšetřování hospodářských kauz, které souvisely s podnikáním Kyselého na olomouckém realitním trhu. GIBS nakonec případ odložila.
- V souvislosti s reorganizací policie, kvůli níž se v minulých týdnech dostaly do sporu vládní ANO a ČSSD, se vyjádřil žalobce z Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci Petr Šereda. Řekl, že kvůli reorganizaci přijali opatření u dvou kauz, které považují za závažné.
- Jejich spisy mají být převezeny na VSZ (podle Práva jde o spisy ke kauze někdejší šéfky kabinetu Jany Nagyové (nyní Nečasové) a kauze Vidkun). Žalobci se obávají, že důsledkem spojení jednotek policie budou úniky informací, ovlivnění nebo nezákonné zásahy do případů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama