Plukovní Šlachta

13. června 2016 v 10:59 | Převzato

V případě Šlachta musí spiklenci bojovat až do konce, jde jim o hlavy

V případě Šlachta musí spiklenci bojovat až do konce, jde jim o hlavy
<< ROZHOVOR >> O příčinách a možných výsledcích policejní "reorganizace" se můžeme jenom dohadovat, vymýšlet různé konspirace, ale zkusme to ve fiktivním rozhovoru….
Robert Šlachta
13.červen 2016 - 10:13

Michal: Milý Zdeňku, když se parta neschopných "demokratických" politiků rozhodla v únoru 1948 podat demisi - hodlali prý zasadit tak ránu "nedemokratickým" komunistům. Ferdinand Peroutka, hned jak se to dozvěděl, se jenom chytal za hlavu. Jak jste, pánové, mohli udělat takovou blbost...

Mohl bys mi napovědět, co má to současné dění okolo Šlachty znamenat?

Zdeněk: Michale, máš pravdu, pokud jde o tu technologii, je to úplně stejné. Vymění se 17 policajtů, až po krajskou úroveň, padne vláda a "my", ti budoucí nejlepší, vytvoříme "obrozenou Národní frontu", dnes řekněme koalici. Ta se dá "obrodit" za pomoci ochotné části dosavadní opozice, viz příklady z roku 1948 - Šlechta, Neuman, Plojhar, Fierlinger aj., dokonce by se snad našel i nějaký Jan Masaryk.

Ale vážně. Myslím si, že Šlachta a spol., a také státní zástupci, se dostali nejen k těm nejvyšším kmotrům, ale také narazili na OKD a tedy Bakalu a Sobotku. Proto to skutečně vypadá jako "spiknutí s plánem uchvácení politické moci před volbami" (i když zatím jen "malými"), protože riziko, že o hlavu přijde nejen policejní prezident, ale i ministr vnitra a dokonce i předseda vlády je tak velké, že spiklenci musí bojovat až dokonce.

Nám nezbývá, než se jako kdysi Peroutka (ale vlastně i Edvard Beneš), chytat za hlavu a divit se, jak jsou mnozí nepoučitelní. Ale na druhé straně víme, jak to dopadne. Ti pružní se ohnou a potom narovnají a odnesou to zase jen ti, kterým ještě zbyl nějaký ideál.

Ale ačkoli se situace na bojišti mění každou minutu, může se spiklencům stát, jak říkal Švejk, že se "opozdí o pět minut jako Napoleon u Waterloo, a budou v hajzlu s celou svojí slávou".

Michal: Zdeňku, díky. Pro socdem to může mít pro "malé" volby katastrofální důsledky. Ten potenciální rozklad, který se svého času (s Chovancovou "nezištnou" pomocí!) podařilo v ČSSD jakžtakž zažehnat, teď může propuknout plnou silou. Dokonce nejen může, ale nejspíš musí. Tím spíš, že prakticky přes noc, se podařilo na druhou kolej odstavit zdánlivě neotřesitelné předvolební téma, jímž se mohla stát hospodářská a sociální politika

Těžko říci, zda to bylo úplně v původním úmyslu, ale díky "obratné" režii ministra vnitra - i díky jeho komentujícím výrokům - je reálné nebezpečí, že už se nyní podařilo silně oslabit nadějné Sobotkovy předvolební argumenty pramenící z vysokého hospodářského růstu, vysoké zaměstnanosti a zvyšující se životní úrovně vůbec.

Kalousek se musel probudit do překrásného rána.

Pro socdem straníky je tu naopak najednou nové bezpečí. Debaty na téma "boje proti organizovanému zločinu" pro ně nyní mohou mít stejnou brizanci jakou mělo pro komunisty po osmašedesátým téma "bratrská pomoc". Zvlášť, když podobně jako tenkrát po ruské okupaci, bude nynější počínání a postoje ČSSD se zájmem sledovat celý národ.

Chování strany jako celku, chování jejich místních lídrů a kandidátů - i chování každého řadového člena zvlášť. Náš dobrý národ se dívá rád.

A zvlášť když se do těch rozprav a do toho dívání s plnou silou vloží i prezident. A prezident se do toho vložit musí - už jenom z toho důvodu, že je prezident. Ať chce nebo nechce. Lze ovšem dosti silně předpokládat, že se mu chtít bude...

Také prezident se musel probudit do překrásného rána.

Šlachta končí, Šlachta na Hrad!

Zdeněk: Mohli bychom tuto tvou krátkou, ale přesnou úvahu, dát na Prvnizpravy.cz?

Michal: Zdeňku, ta úvaha je jen jedna z variant, které člověka napadnou při prvním přemýšlení. Ono být prorokem není tak jednoduché. Jak ostatně upozorňuje i Jaroslav Hašek, když komentuje Švejkovy dalekosáhlé rozbory vývoje světové politiky po sedmi sarajevských kulích. Nemaje příslušné průpravy...

Vůbec si nejsem jist, že ta krize se bude rozvíjet zrovna (a víceméně) tak jak jsem v té úvaze naznačil - i když politické nebezpečí pro ČSSD určitě je.

Ovšem zrovna teď tady máme taky fotbal a začalo se jezdit i na dovolenou...

A navíc v protisobotkovském křídle je hodně pragmatiků. Dost otrlých. A to nelze podceňovat. Proč by si měli ničit volební vyhlídky příliš neúprosným sebevražedným bojem. V těchto volbách si vítězové rozdělí docela slušný - nejen politický - prospěch a majlant.

Je konjunktura - a kdy bude druhá taková šance.

A kromě toho - korupce je docela milým námětem u piva - ale, že by se kvůli někoho čistému štítu postlistopadový národ mermomocí dral na barikády?

A je také dokonce možné, že právě typičtí voliči ČSSD snad už začali chápat i onu staronovou pravdu kapitalismu - když jim strana jménem ČSSD nepomůže, tak jim alespoň sáhne do kapes přece jen o něco ohleduplněji než ty strany ostatní.

A voliči ostatních stran? Těžká prognóza. Komu vlastně ten organizovaný zločin v téhle zemi skutečně tak nesnesitelně vadí?

On ten ušlechtilý zájem na umravnění Šlachty může nakonec jeho osnovatelům docela hezky projít. Jak se u nás s oblibou říkává, projít napříč politickým spektrem... Zatím...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama